Zdrowie

Budowa aparatu ortodontycznego

W leczeniu ortodontycznym wad zgryzu podstawowym elementem są stałe aparaty na zęby. Oczywiście w niektórych przypadkach możliwe jest też zastosowanie innych metod, np. aparatów i nakładek ruchomych, ale nie każda wada zgryzu może być w taki sposób wyleczona i dlatego też cały czas najczęściej leczenie polega na stosowaniu stałych aparatów ortodontycznych. W artykule dokładnie opisujemy, jak zbudowane są takie aparaty i w jaki sposób są w stanie zmieniać ustawienie zębów w łukach.

Podstawowe elementy budowy stałego aparatu na zęby – zamki ortodontyczne

Każdy stały aparat ortodontyczny ma podobną budowę i różni się tylko szczegółami, np. rodzajem zastosowanych do ich wykonania materiałów czy rodzajami mających zwiększyć skuteczność leczenia dodatków. Niezależnie od rodzaju stałego aparatu na zęby podstawowym elementem jego budowy zawsze są przyklejane do zębów w określonych przez ortodontę pozycjach zamki. Przez lata zamki w aparatach ortodontycznych były wykonywane z metalu. Jednak, jako iż jest to element, który jest najbardziej widoczny na zębach, coraz częściej pacjenci decydują się na zastosowanie niewidocznych aparatów na zęby, w których zamki są wykonane z materiałów, które swoim kolorem i fakturą bardziej przypominają naturalne zęby. Najczęściej w takich aparatach na zęby stosowane są zamki ceramiczne lub kryształowe.

Łuki ortodontyczne

Ważnym elementem budowy stałego aparatu na zęby są też łuki ortodontyczne. Jaką pełnią one rolę opowiedział nam nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Znajdujący się w aparacie na zęby łuk ortodontyczny jest odpowiedzialny za przemieszczanie się zębów. Potocznie element ten nazywany jest drutem, który łączy ze sobą przyklejone do zębów zamki ortodontyczne. Łuki są wymieniane u pacjenta na każdym etapie leczenia. Zazwyczaj wymiana łączących zamki aparatu drucików następuje co 3 do 5 wizyt kontrolnych u ortodonty. Na kolejnych etapach łuki ortodontyczne mają coraz większą średnicę i są coraz sztywniejsze.

Ligatury

Ważnym elementem budowy stałego aparatu ortodontycznego są też ligatury, czyli zakładane na zamki aparatu kolorowe gumki. Ich zadaniem jest utrzymanie łuku ortodontycznego w prawidłowej pozycji w zamkach. Ligatury najczęściej są wymieniane w trakcie każdej wizyty kontrolnej w gabinecie ortodontycznym.

Dodatkowe elementy stałych aparatów ortodontycznych

W trakcie prowadzonego leczenia wad zgryzu może także nastąpić konieczność zastosowania dodatkowych elementów w stosowanych aparatach na zęby. Najczęściej stosowanymi dodatkowymi elementami są zakładane na łuk ortodontyczny pomiędzy dwa zęby sprężynki. Mają one za zadanie oddziaływać na zęby z dodatkową siłą i dzięki temu szybciej rozsunąć je od siebie. Innym dodatkowy elementem w stałych aparatach ortodontycznych mogą być też łańcuszki elastyczne, które nałożone na kilka zębów stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed ich rozsuwaniem.