Zdrowie

Czy apteka działająca w Internecie musi mieć swój punkt stacjonarny?

Apteki internetowe są coraz bardziej cenione przez pacjentów. Taki sposób kupowania leków i innego typu produktów aptecznych jest po prostu bardzo wygodny i zajmuje znacznie mniej czasu. Każda zarejestrowana na terenie Unii Europejskiej apteka internetowa działa na szczegółowo określonych zasadach. Jedną z nich jest powiązanie z również świadczącą usługi apteką stacjonarną. Jakie jeszcze zasady obowiązują wszystkie działające apteki online?

Jak sprawdzić, czy apteka internetowa działa legalnie?

O legalności działania apteki internetowej świadczy kilka elementów. Przede wszystkim apteka online musi mieć umieszczone na stronie charakterystyczne zielone logo, pod którym znajduje się flaga państwa, w którym apteka została dopuszczona do działalności. Takie oznaczenia są stosowane w aptekach internetowych na terenie całej EU. Po kliknięciu logo internauta zostaje przekierowany do rejestru aptek, w którym może sprawdzić, czy dana apteka faktycznie działa legalnie. Na stronie apteki internetowej muszą się też znaleźć dane WIF-u i GIF-u, czyli informacje o posiadaniu zezwolenia na prowadzenie apteki.

Warunkiem działalności aptek internetowych jest też powiązanie z apteką stacjonarną. Jest to jednoznaczna odpowiedź na zadane w temacie artykułu pytanie, czy apteka działająca w Internecie musi mieć swój punkt apteczny. Musi, a jeżeli na stronie apteki nie ma widocznego adresu punktu stacjonarnego, od razu powinno być to dla pacjenta wskazaniem, że coś jest nie tak. Przepis, który decyduje o tym, że apteka online musi być związana z apteką stacjonarną wiąże się przede wszystkim z kwestią odpowiedniego przechowywania leków. Dzięki temu sprzedawane w aptece online leki nie są przechowywane w magazynach, tylko w stworzonym specjalnie do tego celu miejscu w aptece. Jedną z chętniej wybieranych tego typu aptek w Polsce jest Aptekamirowska.pl, która jest powiązana z apteką, która znajduje się w Warszawie na pl. Mirowskim.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, korzystając z apteki internetowej w godzinach pracy powiązanej z nią apteki stacjonarnej i 2 godziny po jej zakończeniu, powinno się też mieć możliwość kontaktu z farmaceutą, który pomoże w wybraniu odpowiednik produktów.

Dlaczego warto korzystać z aptek internetowych?

Kupowanie leków w aptece internetowej, która działa zgodnie z obowiązującymi przepisami jest w pełni bezpieczne. W takich aptekach nie ma się co prawda możliwości kupienie wszystkich produktów, które można kupić w aptekach stacjonarnych – są w nich dostępne wyłącznie leki bez recepty oraz wyroby medyczne, do których stosowania nie potrzebujemy wystawionych przez lekarzy recept. Za to otrzymuje się możliwość porównania ze sobą różnych przeznaczonych do stosowania w przypadku wystąpienia określonych problemów zdrowotnych preparatów oraz sprawdzenia, w których aptekach są one dostępne w najbardziej atrakcyjnej cenie.

Czym może grozić kupowanie leków z nielegalnych źródeł?

W przypadku takich leków nie będziemy mogli mieć pewności, że są w pełni bezpieczne w stosowaniu. Nie będziemy mieć pewności, że kupione leki i inne produkty farmaceutyczne były przechowywane w odpowiednich warunkach oraz że naprawdę pochodzą od danych producentów.