Dom i ogród

Jak dbać o płytę OSB?

Płyta konstrukcyjno-budowlana OSB jest materiałem drewnopodobnym, który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie jako doskonały materiał do budowy oraz wykończenia ścian wewnątrz i na zewnątrz budynków. Popularna, surowa płyta OSB służy też do tworzenia konstrukcji schodów, dachów, podestów, a nawet mebli. Jak o nią dbać, by przez wiele lat zachowała walory użytkowe oraz estetyczny wygląd? Przedstawiamy praktyczne wskazówki.

Pielęgnacja płyty OSB – co warto o tym wiedzieć?

Jak każda inna płyta drewnopodobna, płyta OSB nie lubi kontaktu z wilgocią. Zatroszcz się więc o regularną impregnację tych partii płyty, które w szczególny sposób są narażone na zawilgocenie. W celu ich zabezpieczenia użyj specjalnych, ogólnodostępnych preparatów ochronnych – dzięki nim materiał zyska szczelną warstwę izolacyjną i skutecznie oprze się cząsteczkom pary wodnej oraz grzybom.

Jakie preparaty wybrać do zabezpieczania płyt OSB? W tym celu sięgnij po specjalne impregnaty, przeznaczone do wyrobów drewnopodobnych lub lakiery, zalecane przez producentów płyt. Takie preparaty pozwolą Ci uchronić strukturę drewna przed deformacją oraz pasożytami oraz nadać powłokom inny kolor, według Twojego upodobania.

Zadbaj o dobrą cyrkulację powietrza w swoim domu

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoje płyty OCB jak najdłużej zachowały nienaganny wygląd, kształt oraz funkcjonalność, sprawdź stan wentylacji w swoim domu. W pomieszczeniach nieprawidłowo wentylowanych często powstaje problem nadmiernej wilgoci oraz pleśni. Im słabiej działa system wyciągu i naprowadzania powietrza, tym większe będzie też prawdopodobieństwo, że płyty OSB ulegną uszkodzeniu.

W celu uniknięcia zawilgocenia płyt OSB, zadbaj o regularne przeglądy i czyszczenie przewodów wentylacyjnych – im lepsza będzie bowiem cyrkulacja wewnątrz budynku, tym mniejsze ryzyko powstawania ognisk pleśni oraz nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj też o tym, by w sezonie grzewczym nie dopuszczać do przegrzewania pomieszczeń oraz gwałtownych zmian temperatury.