Dom i ogród

Jak samodzielnie ozonować mieszkanie?

Ozonowanie mieszkania pozwala na pozbycie się uporczywych nieprzyjemnych zapachów, zachowanie w nim świeżości oraz znaczne obniżenie znajdujących się w powietrzu zarodników grzybów, alergenów oraz mikroorganizmów. Można je przeprowadzić samodzielnie, oczywiście pod warunkiem, że posiada się w domu odpowiedni generator ozonu.

Jak przygotować pomieszczenie do samodzielnego ozonowania?

Pomieszczenia poddaje się ozonowaniu w celu ich dezynfekcji oraz przywrócenia czystości. Należy jednak w trakcie przeprowadzania go zachować podstawowe środki ostrożności. Duże ilości ozonu są niekorzystne dla człowieka i mogą prowadzić do zawrotów głowy, senności, bólów głowy oraz spadku ciśnienia. Dlatego, jak w wielu innych sprawach, trzeba pamiętać o umiarze.

Wnętrze, które będzie poddane ozonowaniu, należy oczyścić, czyli pozbyć się z niego różnego rodzaju odpadków, odkurzyć oraz wywietrzyć. W miarę możliwości trzeba otworzyć wszystkie zamknięte przestrzenie, takie jak szafy, szafki, szuflady, piekarnik, lodówkę itd. Przestrzenie, do których przylega materiał, należy również udostępnić – na przykład podkładając pod dywan książki lub pudełka. Należy również zdjąć pościel i wszelkie możliwe do zdemontowania części narzut i tapicerki.

W mieszkania trzeba ze względów bezpieczeństwa zasłonić kratkę wentylacyjną. Niezbędne jest też zamknięcie okien i zadbanie o szczelność ozonowanego pomieszczenia. Aby cały proces przebiegł skutecznie, niezbędne jest zachowanie wilgotności powyżej 40%. W tym celu można podlać kwiaty lub zwilżyć je przy pomocy spryskiwacza.

Tak przygotowane mieszkanie można zacząć ozonować przy pomocy specjalnego generatora. Tego typu urządzenia są w sprzedaży w sklepach specjalistycznych, takich jak bitom.

Jak przebiega samodzielne ozonowanie mieszkania?

Gdy mieszkanie zostało już odpowiednio przygotowanie, a wszystkie powierzchnie odsłonięte tak, by mógł dostać się do nich ozon, należy w pełni zapoznać się z instrukcją obsługi.

Generatory ozonu do mieszkań różnią się między sobą, dlatego nie ma uniwersalnej instrukcji obsługiwania ich. Każde urządzenie inaczej jest programowane oraz pracuje w innym tempie, dlatego dokładny czas przeprowadzanego ozonowania jest uzależniony od ozonatora.

Na czas przeprowadzania ozonowania pomieszczenia nie mogą w nim przebywać żadni ludzie ani zwierzęta. Należy je również zabezpieczyć w taki sposób, by nikt niepowołany nie dostał się do środka. W przeciwnym wypadku może dojść do wypadku.

Po ozonowaniu można odczekać dwie godziny i wejść do pomieszczenia. Jeśli zależy nam na przyśpieszeniu tego procesu, można wejść w specjalnej masce i otworzyć wszystkie okna. Czas oczekiwania jest wtedy zależny od wentylacji w danym pomieszczeniu oraz jego metrażu, lecz najczęściej wynosi około 15-20 minut.