Life Style

Jaka kurtka na jesień w góry?

Złota polska jesień czy październikowa plucha, niezależnie od tego, na każdą wyprawę w góry trzeba być odpowiednio przygotowanym. Niezbędnym elementem górskiego ekwipunku powinna być kurtka. Z naszego tekstu dowiesz się jak się ubrać na wędrówkę po szczytach.

Dopasuj ubiór do pogody

Powyższe hasło powinno zawsze Ci towarzyszyć, niezależnie od tego, czy jesteś w dolnych, czy górnych partiach górskich. Z tym że nie do końca należy je brać do serca. Chodzi tutaj o to, że nie można być przygotowanym tylko na warunki, które są w danym momencie. Pogoda w górach potrafi się bardzo szybko zmieniać, dlatego trzeba być zawsze mieć coś pod ręką na wypadek pogorszenia aury. Dlatego najlepszym sposobem jest ubiór na cebulkę. Jeśli wyjdzie słońce, to zawsze możesz się rozebrać i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. W sytuacjach, gdy przyjdą deszczowe chmury i temperatura się obniży, z plecaka wyciągniesz cieplejsze ubrania i w ten sposób uchronisz siebie przed wyziębieniem organizmu.

Kurtka na ciepły jesienny dzień

Jeśli wybierasz się na górski szlak na początku września, to jest bardzo prawdopodobne, że trafisz na ładną pogodę. W ciągu dnia będzie Ci towarzyszyć słońce, jednak czym bliżej wieczora, tym temperatura będzie spadała. Dlatego w ekwipunku dobrze jest mieć schowaną kurtkę. Niekoniecznie musi być ona gruba, jeśli na dworze jest ciepło i prognozy nie przewidują gwałtownego ochłodzenia, to powinno wystarczyć cieńsze okrycie. Dobrym wyborem będzie softshell. Tego typu kurtka nie sprawi, że przegrzejesz organizm, a jednocześnie będzie stanowić dobrą ochronę przed wiatrem. Co ważne, tego typu okrycia nie są grube, dlatego nie zajmą dużo miejsca w Twoim plecaku górskim.

 Kurtka na późną jesień w górach

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pogoda w górach często jest nieobliczalna, szczególnie w ich górnych partiach. Często już w październiku spada śnieg, dlatego niezbędny na szlaku będzie ciepły ubiór. Warto założyć odzież termoaktywną, to ona sprawi, że nie wychłodzisz swojego ciała. Na wierzch załóż dobrej jakości kurtkę. Przede wszystkim powinna być zrobiona z wodoodpornego materiału. Dzięki temu obfite opady nie przerwą Twojej wędrówki. Ponadto, tkanina nie nasiąknie wodą i nie stanie się ciężka. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kurtki, która posiada odpowiednią specyfikację outdoorową. Wtedy będziesz mieć pewność, w jakich warunkach się najlepiej sprawdzi. Takie modele mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Nie warto jednak oszczędzać na własnym komforcie i bezpieczeństwie. Brakujące środki zdobędziesz, jeśli skorzystasz ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest pożyczka online.

Jak się ubrać jesienią w góry?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, ubiór musi być dopasowany do pogody. Należy jednak przewidywać pogodę i być zawsze przygotowanym na pogorszenie aury. Na ciepłe dni powinna wystarczyć lekka kurtka softshellowa. Jeśli za oknem wieje i pada, to wtedy należy założyć grubsze okrycie z przeciwdeszczową osłoną. Pamiętaj, że lepiej wziąć więcej rzeczy niż doprowadzić do wychłodzenia organizmu.