Turystyka

Kreta czyli wyspa Greka Zorby

Największa wyspa Grecji, Kreta, jest popularnym kierunkiem turystycznym. Dużym udogodnieniem jest fakt, że przelot z Polski zajmuje niecałe trzy godziny. Co powoduje, że jest to dobra destynacja dla rodzin z małymi dziećmi oraz seniorów. Jakie walory turystyczne ma do zaoferowania Kreta? Wyspa jest kolebką jednej z pierwszych kultur Europy, cywilizacji minojskiej.

Do dzisiaj możemy podziwiać ruiny pałacu w Knossos, będącego siedzibą mitologicznego króla Minosa. Kreta jest też rajem dla plażowiczów. Znajdziemy tam najpiękniejsze plaże: Balos i Elafonissi. Ponadto warto wybrać się na spacer w okolice portu Heraklion. Cumujące tam jachty stanowią malowniczy widok. Ciekawostką jest, że na Krecie zekranizowano słynną książkę Nikosa Kazantzakisa zatytułowaną „Grek Zorba”.

Rolę Zorby zagrał fenomenalny Anthony Quinn. Jest to historia Anglika, który poznaje kulturę Grecji, a jego przewodnikiem jest Alexis Zorba. Grek pomimo różnych przykrych życiowych doświadczeń charakteryzuje się niezachwianym optymizmem. Można to zaobserwować szczególnie w końcowej scenie kiedy to Alexis z Basilem tańczą słynny taniec zorba, którego inna nazwa to taniec sirtaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *