Dom i ogród

Łączenie mebli z drewna różnego gatunku. Wskazówki

Ciekawą, niestandardową aranżację można uzyskać za pomocą kilku gatunków drewna, należy jednak wiedzieć, jak właściwie połączyć ze sobą różne usłojenie, kolory czy budulce. Wnętrze, które jest urządzone w podobny sposób wydaje się mniej jednostajne, a bardziej dynamiczne, o ile zachowa się umiar. Jak uzyskać podobny efekt, wykorzystując np. dąb i sosnę?

Meble wykonane z naturalnego drewna sprawdzają się w wielu aranżacjach, a w szczególności – w rustykalnych i skandynawskich wnętrzach. Podobne sprzęty są w stanie znacząco ocieplić wystrój oraz sprawić, że będzie bardziej przytulny lub odwrotnie: nadać mu klasyczny, stylowy wydźwięk. Na korzyść surowca przemawia także wyjątkowa trwałość, dzięki której zakupione wyposażenie może służyć przez dłuższy czas, wykazując niezwykłą odporność na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i warunki intensywnej eksploatacji.

Jak połączyć ze sobą meble z różnych gatunków drewna? 

Planując aranżację, która będzie wykorzystywać kilka gatunków drewna, warto pamiętać, żeby nie przesadzić z ich ilością. Jeżeli w pomieszczeniu znajdzie się zbyt duża liczba wyposażenia o różnym budulcu, wystrój będzie prezentował się groteskowo i zwyczajnie niespójnie. Najlepiej łączyć maksymalnie dwa rodzaje surowców, ponieważ można w łatwy oraz efektowny sposób uzyskać pożądany rezultat. Jak podkreślają specjaliści z firmy Meble K&D, dobrze wyglądają te meble, które mają zbliżoną do siebie temperaturę koloru i wykończenie (lakier bądź mat).

Trochę inaczej wygląda kwestia kolorów i usłojenia. Zależnie od efektu, jaki chce się osiągnąć, można postawić na kontrast lub harmonię na wymienionych obszarach. Stawiając np. na sosnę i dąb o surowym, jasnym wykończeniu, tworzy się estetyczną i spójną aranżację, ale o dosyć jednostajnym rytmie. Jeżeli chce się uzyskać bardziej odważny i unikalny wynik, warto wybrać takie same meble z drewna, jednak o odrobinę innych barwach – ciemniejsze, dębowe sprzęty mogą przyjemnie kontrastować z nieco jaśniejszym odcieniem sosnowego wyposażenia.

O czym pamiętać, urządzając wnętrze za pomocą mebli z drewna? 

Łączenie różnych gatunków drewna we wnętrzu za pomocą mebli w dużej mierze przypomina dobieranie wyposażenia do wykończenia podłogi. Warto m.in. stawiać na kontrasty i tonować bogate usłojenie czymś trochę bardziej stonowanym i prostym. Decydując się na dominację naturalnego surowca w aranżacji, nie należy zapominać o wykorzystaniu innych materiałów. Tym, co sprawia, że wystrój wydaje się ciekawy, jest dynamika – a utrzymanie całości w jednym budulcu znacznie ją ogranicza.