Zdrowie

O czym informuje nieświeży oddech?


Nieświeży oddech, określany medycznym mianem halitozy, jest niezwykle krępującą przypadłością. Utrudnia kontakty towarzyskie i wykonywanie obowiązków zawodowych. Próby maskowania nieprzyjemnego zapachu przy użyciu miętówek czy nawet profesjonalnych płynów do płukania ust nie zawsze przynoszą spodziewaną poprawę. Dzieje się tak dlatego, że niedostateczna higiena nie jest jedyną przyczyną halitozy.

Jeżeli regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznej i płukanek antybakteryjnych nie usuwa przykrego zapachu z jamy ustnej, to należy udać się do stomatologa. Dlaczego jest to najlepsze rozwiązanie, wyjaśnia specjalista z hurtowni stomatologicznej Limedic– W zdecydowanej większości przypadków przyczyną powstawania nieświeżego oddechu są procesy zachodzące w jamie ustnej. Dlatego w przypadku podejrzenia halitozy lekarzem pierwszego wyboru powinien być dentysta. Dokładne badanie jamy ustnej pozwoli odnaleźć przyczynę przykrego zapachu lub potwierdzić, że źródło problemów znajduje się gdzie indziej. 

Najczęstsze przyczyny halitozy

Jeżeli chcesz mieć świeży oddech, to podstawą jest codzienna higiena. Staranne usuwanie resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Rozkład materii organicznej przy ograniczonym dostępie tlenu powoduje wydzielanie się gazów o silnym zapachu, w tym związków siarki. Za odrażającą woń oddechu odpowiadają w pierwszej kolejności dwie substancje: siarkowodór i metanotiol (merkaptan metylowy). Pierwszy ma ostry zapach zgniłych jaj, a drugi wydziela kwaśny odór gnijącej kapusty. 

Bakterie beztlenowe bardzo dobrze rozwijają się w niestaranne oczyszczanych protezach i aparatach ortodontycznych. Sprzyjające środowisko wytwarza się też w niedopasowanych, nieszczelnych mostach i koronach. Inne przyczyny halitozy, zlokalizowane w jamie ustnej, to m.in.: 

  • choroby zębów – próchnica, kamień, osad nazębny, objęta martwicą miazga zębów są ogniskami rozwoju bakterii beztlenowych i wydzielania się przykrej woni rozkładu,
  • ograniczone wydzielanie śliny – odwodnienie i związane z nim zmniejszenie wydzielania śliny w czasie snu może być powodem tzw. halitozy porannej, która zanika w ciągu dnia,
  • stany zapalne dziąseł (paradontoza) – niedostateczna higiena jamy ustnej może prowadzić do stanów zapalnych przyzębia, przy których pojawia się nieprzyjemna woń rozkładu,
  • grzybica jamy ustnej – nosi nazwę kandydozy od bakterii z gatunku Candida, które atakują przede wszystkim osoby starsze, przyjmujące leki lub mające obniżoną odporność immunologiczną,
  • używanie wyrobów tytoniowych – nieprzyjemny jest sam zapach dymu, który utrzymuje się długo po wypaleniu papierosa, dodatkowo dochodzi do silniejszego zakwaszenia jamy ustnej, co sprzyja demineralizacji szkliwa i wnikaniu w tkanki zębów bakterii powodujących próchnicę,
  • niewłaściwa dieta – czosnek, cebula, alkohol, ale także niedostateczna ilość węglowodanów (przy długotrwałych głodówkach) są przyczynami powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust.

Choroby zębów, dziąseł i grzybica jamy ustnej wymagają specjalistycznej interwencji medycznej. Natomiast pozostałe przyczyny można usunąć samodzielnie, stosując regularnie środki higieny jamy ustnej, zmieniając dietę i rezygnując z używek. W każdej sytuacji warto zasięgnąć porady stomatologa. Jest to tym bardziej istotne, że nieprzyjemny zapach z ust może być manifestacją wielu poważnych schorzeń, które nie dotyczą bezpośrednio jamy ustnej.

Jakim chorobom towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust?

Jeżeli nieprzyjemna woń oddechu nie powstaje w wyniku procesów zachodzących na zębach i dziąsłach, to jej źródła należy szukać w dwóch układach, które łączą się bezpośrednio z jamą ustną: układzie oddechowym i układzie pokarmowym. Choroby układu oddechowego, które powodują nieprzyjemny zapach z ust, to m.in. przewlekłe zapalenie zatok i oskrzeli, ale także tak ciężkie schorzenia, jak nowotwory krtani i płuc. Zmianami zapachu oddechu manifestują się też liczne choroby układu pokarmowego: najcięższe są nowotwory przełyku i żołądka, wrzody żołądka i refluks żołądkowo-przełykowy. 

Inne schorzenia, które mogą manifestować się nieprzyjemnym zapachem z ust to m.in. ketonemia (oddech i mocz mają wyraźny zapach acetonu), mocznica (zapach amoniaku z ust), cukrzyca (jeżeli dochodzi do kwasicy ketonowej, to można ją rozpoznać po kwaśnym, jabłkowym zapachu z ust).

Wniosek z zaprezentowanych rozważań jest oczywisty: należy kontrolować zapach z ust. Jeżeli przykra woń utrzymuje się, jeżeli nie pomagają zabiegi higieniczne, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, np. do stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu.