Tuning roweru – zobacz, jakie części możesz wymienić, aby jazda była przyjemniejsza

Słowo „tuning” kojarzy się z warsztatami samochodowymi, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby ulepszyć również nasz rower. Jak każda maszyna, dwuślad potrzebuje regularnych przeglądów, a zakup odpowiednich części sprawi, że będziemy czerpać jeszcze większą przyjemność z jazdy. Na co zwrócić uwagę podczas tuningu roweru i czy ulepszenia zawsze wymagają dużych pieniędzy?

Mycie i regulacja – tuning w domowym zaciszu

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odpowiednią konwersację i przechowywanie roweru. Zanim otworzymy sklepowy katalog, aby wybrać nowe części, trzeba się zastanowić, czy naprawdę ich potrzebujemy. Co możemy zrobić, aby własnoręcznie poprawić osiągi roweru?

– Mycie – błoto i brud znacznie utrudniają działanie hamulców oraz przerzutek. Staranne czyszczenie sprawi, że poczujemy różnicę już po pierwszym naciśnięciu pedałów.

– Smarowanie – w miarę użytkowania roweru ruchome części i łożyska zaczynają pracować z coraz większym oporem. Związane jest to z ubytkami w smarze, który należy regularnie uzupełniać. Jeżeli chcemy zapewnić sobie sprawne działanie roweru, powinnyśmy zadbać o ruchome części z pomocą specjalnego smaru oraz takich środków jak WD40.

– Ciśnienie opon – podobnie jak w przypadku samochodu również i opony rowerowe wymagają odpowiedniego ciśnienia, aby zapewnić odpowiednią amortyzację podczas jazdy. Na twardych nawierzchniach lepiej sprawdzają się mocno napompowane opony, natomiast przy jeździe w terenie warto obniżyć ciśnienie.

– Regulacja klocków hamulcowych, wysokości siodełka oraz kierownicy – odpowiednie dopasowanie tych elementów znacząco wpłynie na komfort jazdy. Naturalnie w zależności od typu roweru pozycja, w jakiej siedzimy na siodełku, będzie odmienna, ale warto poświęcić kilka chwil, aby dopasować wszystkie parametry do naszych potrzeb.

Rower miejski – jakie części wymienić?

W przypadku rowerów miejskich musimy zdecydować, czy bardziej nam zależy na prędkości, czy też na wygodzie jazdy. Węższe opony sprawiają, że pojedziemy szybciej, jednakże wiąże się to ze zmniejszonym komfortem jazdy po nierównościach i dziurach. Przy kołach o średnicy 28 cali rozsądnym kompromisem są opony 37-622, natomiast jeżeli zależy nam na większej prędkości to rozmiar 32-622 będzie idealny. W zimie warto zaopatrzyć się w szersze opony (42-622), które zapewnią lepszą przyczepność na drodze. Dodatkowymi akcesoriami, które przydadzą się w rowerze miejskim, jest dzwonek, koszyk, paski odblaskowe i wkładki antyprzebiciowe, które ochronią dętkę przed odłamkami szkła oraz innymi ostrymi fragmentami.

Jak poprawić osiągi w trudnym terenie?

W przypadku rowerów trail, enduro, MTB czy modeli szosowych mamy szersze pole do tuningu, gdyż warunki, w jakich przyjdzie nam jeździć, będą znacznie bardziej wymagające. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na koła. Jest to najważniejszy i zarazem jeden z bardziej kosztownych elementów do wymiany – pożyczki online na raty mogą zapewnić nam szybki zastrzyk pieniędzy. Systemowe koła, czyli wykonane w całości przez konkretnego producenta, zapewniają znakomite osiągi, zwłaszcza w przypadku większych kół o średnicy 28 i 29 cali. Nowe koła sprawią, że będziemy jechać szybciej ze znacznie mniejszymi oporem na pedałach. System amortyzacji jest kolejnym elementem, który znacząco wpływa na komfort jazdy w trudnych warunkach. Jeżeli chcemy zapewnić lepsze przełożenie siły z naszych nóg na koło, doskonałym wyborem będzie korba ze zintegrowaną osią.