Zdrowie

Tydzień 11

Ciąża – tydzień 11 to czas kiedy dziecko ma już 3 cm, a pod koniec tygodnia będzie miało 5 cm. Pomału zaczyna się wszystko uspokajać- macica zaczyna osiągać odpowiednią budowę i zaczyna stabilizować dziecko. Od 10 tygodnia ciąży przestajemy mówić zarodek a możemy mówić płód. Cały czas mogą nam dokuczać mdłości w ciąży. Jak sobie z nimi radzić? Nie powinniśmy się przejadać.

Jedzmy małymi porcjami. Rano po wstaniu zjedzmy coś lekkostrawnego, np. sucharka lub płatki kukurydziane z mlekiem i odpocznijmy chwilę. Należy pamiętać, żeby jeść dużo warzyw i owoców- to pomoże w rozwoju dziecka. 11 tydzień to czas kiedy zaczyna się kształtować płeć dziecka i powstają zewnętrzne cechy dziewczynki lub chłopczyka.

Czasami w 12 tygodniu ciąży można już zauważyć czy będzie chłopiec czy dziewczynka – jednak najbardziej pewne jest to zazwyczaj na drugich badaniach prenatalnych. Pierwsze badania prenatalne mają czas około 13 do 15 tygodnia ciąży- w tym czasie płód jest odpowiednio ułożony, żeby zbadać go odpowiednio. Badania te są ważne, żeby już na wczesnym etapie wykluczyć choroby dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *